Nincs ingyen ebéd
Ha már a nyár nem a megszokott kánikulával kényeztet minket, azért történik néhány olyan esemény a világban, amely megemelheti pulzusunkat. Néhány napja az USA csődjéről cikkeztek a világlapok, több ország az euró övezetből való kilépést fontolgatja, a frank árfolyam az egeket ostromolja. A kép lehangoló, a jövő borús. Lehet, hogy a történelem néha valóban ismétli önmagát? A gazdaságtörténészek szerint ugyanis az 1929-es válság második, 1932-es szakasza sokkal kegyetlenebb volt, mint az első.
A frank erősödése, sok tízezer magyar családnak okoz álmatlan éjszakákat, megélhetési gondot. Egyre többen ismerik fel,
hogy nincs ingyen ebéd, ami olcsónak tűnik, az sok esetben jóval drágább, így van ez az olcsó hitellel is. Bár tudjuk, hogy nem mindenki pénzügyi teljesítőképességének megfelelő mértékű hitelt vett fel, többen vannak azok, akik első lakásukat tudták a hitel segítségével megvenni és elkezdeni önálló életüket. Ők csak a gazdaság teljesítőképességében bíztak, hittek abban, hogy sem a világgazdaság, sem a belpolitikai váltógazdaság nem veszélyezteti fzetésük reálértékét, hogy nem rejt kockázatot, ha frankban adósodnak. Tévedtek. Jogos elvárás a kormányzattal szemben, hogy legalább próbálja enyhíteni a családok terheit. Ugyan történtek apró lépések, ám a hatékony megoldás kidolgozása még várat magára. Sejtjük miért, a hitelek átvállalása hatalmas költséget emésztene fel. A politikai PR gépezet persze zakatol és a felelősök után kutatnak. A családokat azonban ez nem húzza ki a csávából.
Az sem segít az országnak, ha a kurucos virtussal magunkra haragítjuk azokat a szervezeteket, amelyek ebben a helyzetben
segítő kezet tudnának nyújtani. Akkor mi is fog történni? Röviden: córesz lesz. Folytatódnak a kilakoltatások, a családok
reménytelen és méltatlan helyzetbe kerülnek. Az emberek már most egyre kevesebbet költenek, a fogyasztás hónapról hónapra zuhan. A munkanélküliek száma is magas szinten állt be. Még a tehetőseknek nyújtott adókedvezmény sem tudja fellendíteni a hazai gazdaságot, ugyanakkor rengeteg bevételtől fosztja meg az államkasszát. A végletekig eladósodott önkormányzatokról, a haldokló egészségügyünkről még nem is esett szó. Most jön a java? Egy biztos, fel kell kötnie a gatyáját a parlamenti pártoknak, hiszen már a zsebünkön érezzük az új időket. Ilyenkor a politikai boszorkányüldözés, a jelképes politizálás már nem hatékony eszköz, valódi javaslatokra, szakértelemre, megoldásokra van szükség. A szegénység terjedésével ugyanis eddig nem látott méretű elégedetlenségi hullám terjedhet el, ez utat nyithat a szélsőségesek felé. Ez az út azonban bizonyítottan nem járható. Csak bízni lehet abban, hogy ezt a többség is belátja.Mi adhat reményt? Hogy a córesz után, talán jobb lesz, mi is józanabbak, megfontoltak leszünk, nem ülünk fel az aránytalanul nagy fogyasztásra sarkalló reklámoknak és persze a politikai papagájkommandóknak sem.