2025. március 16., vasárnap, Henrietta

Puskás Öcsi a kispesti csapatban

Kispest
2011. december 12. hétfő Írta: Nagy István

November 17-én, halálának ötödik évfordulóján több ezren emlékeztek meg szerte a világon a XX. század egyik legnagyobb labdarúgó legendájáról, Puskás Öcsiről. Ő az a kispesti, aki soha nem felejtette el, honnan indult, haláláig szoros szálak fűzték Kispesthez. Ezért fontos, hogy mi is tisztelettel őrizzük emlékét és szellemiségét, még ha a hozzá kapcsolódó tárgyi emlékeket egy magasabb politikai akarat nem kispestieknek, hanem a felcsútiaknak juttatta is.

 

Puskás Ferenc 1927. április 1-én látta meg a napvilágot egy kispesti sváb családban.Édesapja a Kispest FC játékosa volt, majd a Budapest Honvéd edzőjeként dolgozott, így nem csoda, hogy hamar felismerte fia kivételes tehetségét. Ez azonban nem volt elegendő a sikerhez. Puskás rengeteg időt töltött a pályán folyamatosan tökéletesítette technikáját. Már 15 évesen bekerült a kispesti felnőtt csapatba, 1943 őszén játszott legelőször a nagyváradi NAC elleni mérkőzésen. Ekkortájt kezdték idősebb játékostársai „Puskás Öcsinek” szólítani, de ekkor ragadt rá a „Sváb” becenév is.

Az országos hírnevet 1945 után szerezte, ekkor került be a magyar válogatottba, ahol 85 mérkőzésen összesen 84 gólt lőtt. Jelentős változás történt 1949-ben, ekkor váltott nevet a Kispesti AC, Budapesti Honvédként működött tovább. A klub ekkor már a Néphadsereghez tartozott, így játékosai kénytelenek voltak hivatásos katonaként szolgálatba lépni. Innen ered Puskás közismert beceneve, a „Száguldó Őrnagy”. Ebben az időben a Budapesti Honvéd volt a legjobb magyar futballcsapat, amihez természetesen az is kellett, hogy Puskás 1942 és 1956 között 349 meccsen 358 alkalommal talált a kapuba. Kispesti pályafutásának az 1956-os forradalom vetett véget. A csapat ekkor egy Európa Kupa-mérkőzésen vendégszerepelt Spanyolországban. A bizonytalan hazai állapotok miatt a csapat úgy döntött, hogy a hazai vezetés által nem engedélyezett dél-amerikai turnéra indulnak. Puskás és néhány csapattársa ezt követően sem tért vissza, hanem Bécsben vészelték át az országra váró megtorlást. Puskás Ferenc emlékét ma egy utca és egy róla elnevezett iskola őrzi Kispesten.

 

© 2008-2025 Kerületi magazinlapok. Minden jog fenntartva.