Meghosszabbították a hőségriadót!
Tájékoztatjuk a kerület lakosságát és intézményeit, hogy az országos tisztifőorvos a hőségriadót 2011. július 14-ig meghosszabbította. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal nyomatékosan kéri a lakosságot, hogy a nagy melegben fogyasszanak több folyadékot 11.00 - 15.00 óra között semmiképpen ne tartózkodjanak a tűző napon. Védjék bőrüket a leégés ellen megfelelő öltözködéssel és napvédő készítmények alkalmazásával. Vegyék igénybe a hűtött helyiségeket.
A kerületben bárki által igénybe vehető hűtött helyiségei:
Kerületi önkormányzat ügyfélszolgálat Városház tér 18 -20.
Kispesti Munkásotthon Teleki u. 50.
Wekerlei Kultúrház Petúr u. 7.
Szabó Ervin Könyvtár Üllői út 255.
Europark Bevásárló Központ Üllői út 201.
Kispesti Centrum Áruház Kossuth tér 5.
a Spar,(Eötvös u. 5. Üllői út 248., üllői út 257.)
Penny Market Ady E. út 32-40., Obi Tálas u. 7.
Hogyan védekezzünk a hőség ellen?
• Bárkinek okozhat egészségi panaszokat, rosszullétet a kánikula, de vannak különösen veszélyeztetett csoportok: például a csecsemők és a fiatal kisgyermekek, a 65 évnél idősebbek, fogyatékosok, szívbetegségekben és magas vérnyomásban szenvedők.
• Az idősek kánikula idején tartózkodjanak hűvös helyen, kerüljék a fizikai munkát. Zuhanyozzanak naponta többször langyos vízzel.
• A kánikula idején mindenkinek ügyelnie kell a fokozott folyadékbevitelre, szükség szerint a szokásos mennyiség többszörösére is szükség lehet. Fontos a só pótlása is!
• Kerüljük a tűző napon való tartózkodást 11 és 15 óra között, mivel ilyenkor fokozódik a napszúrás veszélye. A káros UV-B sugárzás ellen védjük bőrünket napvédő krémmel és megfelelő, világos színű, természetes alapanyagú ruházattal, széles karimájú vagy ellenzős sapkát, kalapot viseljünk a szemünk védelmére.
• Lehetőleg éjjel szellőztessen!
• Ne hagyjunk kisgyermeket, állatot bezárt gépkocsiban!
• A babák különösen sok folyadékot igényelnek a szoptatáson kívül is, mindig kínáljuk őket tiszta vízzel, vagy pici sót is tartalmazó, citromos teával a szoptatás után!
• A szabadban végzett sportolást is korlátozzuk a reggeli vagy kora esti órákra!
• A fizikai munkát végző dolgozóknál ilyen időjárási, hőmérsékleti viszonyok mellett szükséges, hogy a munkáltatók a munkavállalóik számára igény szerint, de legalább félóránként védőitalként 14-16°C hőmérsékletű ivóvizet vagy azonos hőmérsékletű alkoholmentes italt, valamint az előírtaknak megfelelő pihenőidőt biztosítsanak.
• Az állatoknak adjunk több vizet, ne kössük ki a kutyákat a napra.
• A közlekedés során vegyük figyelembe, hogy a hőség csökkentheti a koncentrációs képességet.
• A gépjárművel több órás útra indulók gondoskodjanak a vízellátásról a folyadékhiány pótlása érdekében, valamint az esetleges segélyhíváshoz szükséges segélykérő telefonszámok biztosításáról.
MIT IGYUNK: Víz, ásványvíz, tea, szénsavmentes üdítők, paradicsomlé, aludtej, kefír, joghurt, levesek
MIT NE IGYUNK: kávé, alkohol tartalmú italok, magas koffein és cukortartalmú szénsavas üdítők
Alapszabályok napozáskor:
• Ne tegyük ki bőrünket intenzív napsugárzásnak 11 és 15 óra között – azaz ebben az időszakban ne napozzunk! Eleinte 15-30 percnél tovább ne tartózkodjunk a napon. Az időtartamot alkalmanként 5-10 perccel emelhetjük. Használjunk megfelelő faktorú (15-ösnél magasabb) naptejet! A naptej különösen fontos a gyermekek számára, mert a gyermekkorban történő leégés jelentősen megnöveli a festékes és nem festékes rosszindulatú bőrdaganatok felnőttkori kialakulásának kockázatát! A megfelelő naptej következetes alkalmazása még azoknál is csökkenti a kockázatot, akik korábban sorozatos komoly leégéseket szenvedtek el.
• Használjunk a leégéstől védő öltözetet, sapkát és napszemüveget is – a melanoma a szem leggyakoribb daganata! Aki óvni akarja a látását, helyes, ha UV-A és UV-B védelmet nyújtó, megbízható napszemüveget visel.
• Hat hónaposnál (egyévesnél) fiatalabb csecsemőt semmilyen mértékben nem szabad közvetlen napsugárzásnak kitenni.
• Fontos havonta ellenőrizni a szemölcsök és anyajegyek állapotát, és bármilyen változást azonnal meg kell mutatni az orvosnak.